Funbox wysłanie wifi

Witam
Potrzebuje wysłać sygnał wifi z funboxa do domu po drugiej stronie ulicy. Odległość pomiędzy nimi to jakieś 30m(brak przeszkód). Podpowiedzcie mi co mam kupić, żeby sensownie to działało, a przy tym nie zbankrutował.

Zapomnij. FunBox ma za słabe anteny. Na 10m może... Ale na pewno nie na 30.
Jedyna opcją jest kupienie dodatkowego routera, albo najlepiej AccesPointa, podłączenie kablem do Funboxa i postawienie na oknie, z którego widać ten drugi dom., a w drugim domu postawić na oknie niedrogi routerek skonfigurowany jako Client.
Rozwiązanie 1: Np. Do FunBoxa podpiąć AccesPoint TL-WA701ND, a w drugim domu użyć taki sam AccesPoint ustawiony jako Client ( do niego podpiąc kablem switcha, lub inny router z wyłączonym DHCP)
Rozwiązanie 2: Ewentualnie w drugim domu od razu użyć jakiegoś routera, np. TL-WR743ND. (AP w pierwszym domu, sam router w drugim)
Ja bym użył pierwszego sposobu z 2 AccesPointami tworzącymi most bezprzewodowy i routerem, żeby nie blokować WiFi w drugim domu ( bo samodzielny router w drugim domu będzie jednocześnie klientem WiFi i nadajnikiem do komputerów, czyli takim pseudo-repeaterem, a to lubi szwankować)

Konfiguracja tego wszystkiego to osobna sprawa. FunBox i pierwszy AP muszą pracować na różnych kanałach, żeby w pierwszym domu WiFi nie było zakłócane. W drugim domu AP musi działać na tym samym kanale co pierwszy AP, żeby działał most bezprzewodowy, ale w drugim domu AP nie może pracować na takim samym kanale jak router rozsyłający WiFi do komputerów. Do tego trzeba wyłączyć serwer DHCP na drugim routerze, żeby nie było konfliktów z FunBoxem.

Aha, co do zasięgu takiego mostu. Podane przeze mnie przykłady AccesPointów oraz routerów mają odkręcaną antenę, którą być może trzeba będzie wymienić na coś mocniejszego, bo na taką odległość mogą być problemy. Zmniejszysz je, jeśli w każdym domu AP będą na oknie i będą "widzieć się" przez szybę. Ostatecznie można kupić zewnętrzne AP i zamontować gdzieś na elewacji domów, podłączając je tak jak w Rozwiązaniu 1. Dodatkową zaletą zewnętrznych AP jest możliwość stworzenia samego mostu w paśmie 5GHz, gdzie prawie nie ma zakłóceń.
Przykłady zewnętrznych AP:
TL-WA7210N (2,4GHz)
TL-WA7510N (5GHz)

Jest jeszcze opcja dosyć nowatorska, acz nikt nie zagwarantuje, czy zadziała na taka odległość.
Transmitery PLC, np. TL-PA4010KIT (KIT czyli od razu zestaw 2 urządzeń, bo muszą być minimum 2). Jeden podpinasz do FunBoxa (i do gniazdka), a drugi do gniazdka w drugim domu. Parujesz je przyciskiem i masz w drugim domu Neta za pośrednictwem sieci energetycznej. Do drugiego PLC w drugim domu podłączasz co chcesz.
Zalety: Prostota w instalacji i konfiguracji.
Wady: Najlepiej jak są wpięte w tą samą fazę (trzeba szukać wspólnej fazy, choć zdarza się, że zadziałają na różnych fazach), różnie może być przy przejściu sygnału przez liczniki energii, na taką odległość może być kiepska prędkość, urządzenia elektryczne jak pralka, czy odkurzacz mogą skutecznie zakłócić pracę transmiterów.
Musiałbyś kupić przez Internet, sprawdzić, czy zadziała i jeśli Cie to nie zadowoli - odesłać w terminie 14 dni.

Konkretnie na 5GHz i anteny zewnętrzne.
Na 2,4GHz pójdzie do 6 Mbit, ale to ważne ile masz prędkości na FUNBOXIE.

Dodam że w domu A jak i B puki co wiif jest niepotrzebne, zarówno w jednym jak i drugim są komputery stacjonarne. Routery w obydwóch mogą stać na oknie. Jeśli chodzi o AP z funboxem, próbowałem połączyć się z moim wr1043nd z gargulcem, i nie wiem czy coś źle robiłem, czy się nie da, ale za diabła nie mogłem tego zrobić.
Panowie dzięki za wasze podpowiedzi, ale chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy taka opcja zdała by egzamin.

  1. W dumu A pod funboxa podpinam kablem TL-WA7210N (2,4GHz, dodam że dzieje się to na wsi i sieci wifi dostępnych dookoła brak), w domu B montuje kartę wifi z antenką. Czy to zadziała?
  2. W domu B montuje TL-WA7210N (2,4GHz), podpinam pod komputer (w przyszłości dokupienie routera i rozesłanie wif po domu) i kieruję antenę w stronę funboxa. Czy nie będzie problemu z konfigurowaniem tych dwóch urządzeń? Czy moje propozycje zadziałają z tym wynalazkiem.

Oczywiście jak najbardziej tak właśnie robi się takie połączenia w formie mostu bezprzewodowego -


Oczywiście urządzenia muszą się "widzieć" czyli być zamontowane na przeciwko siebie bez przeszkód terenowych czy zabudowań.

Panowie, kupiłem w końcu nanostatiol loco m2. Chciałem przetestować u siebie w domu, podpiołem pod ruter, wpisałem 192.168.1.20 i co? I nic. Podłączyłem bezpośrednio pod kartę w komputerze wpisuje adres i dalej to samo "to urzadenie ma ograniczoną łączność lub brak łączności". Co jest nie tak? Czyżby coś nie tak było z anteną?

Wpisz do karty sieciowej komputera adres na sztywno 192.168.1.254

Antena ma wyłączonego DHCP. Ustaw sobie na karcie adres 192.168.1.5 i w przeglądarce wpisz adres anteny.
Później włącz w niej serwer DHCP i będziesz zawsze dostawa adres z anteny.

Ok dzięki za podpowiedzi. Zmieniłem adres karty i udało mi się dostać do nano. Włączyłem Ap, włączyłem most, zaznaczyłem dhcp i po wróceniu do pierwotnych ustawień karty dalej nie mogę wejść do konfiguracji po 192.168.1.20. Przy podłączeniu pod ruter loguje się po ip przypisanym przez niego.
A tak w ogóle to czy to będzie działało na te 30m z tlwn722n? Jaki jest mniej więcej zasięg nano w trybie ap? Zastanawiam się, czy trochę nie pospieszyłem się z tym zakupem. A jeszcze jedno. Dlaczego przy ustawieniu mocy anteny, maksymalny zakres u mnie to 12, natomiast w filmiku na YouTube koleś ma 23?

Działać powinno na tak krótką odległość. Co do zakresu mocy to możliwe iż koleś miał ustawiony region USA w antenie. Tam są trochę inne przepisy.

Przy konfiguracji powinieneś ustawić kraj UZBEKISTAN ! Polska POMIŃ !!!
Przy tej konfiguracji antena nie sprawdza czy w okolicy są stacje meteorologiczne, które działają na tym paśmie i sama antena działa szybciej.
Jak włączyłeś DHCP to zmień ustawianie karty na automatyczne :wink:

Faktycznie koleś na filmiku miał kraj zmieniony na USA. Fotodetektor- Tak też robiłem. Po włączeniu dhcp zmieniałem w karcie na auto i dalej nic.

Czy jakiekolwiek urządzenie mające wifi widzi antene?

Tak widzi, problem mam tylko z tym logowaniem się po ip anteny. Dodam że w komputerze ma wifi na usb. Przed podłączeniem anteny do komputera wyłączam wifi, ale to nic nie daje, problem cały czas mam.

Panowie
Zainstalowałem antenę oraz kartę wifi. Myślałem że będzie lepie to działało. Na parterze w domu na przeciwko łapałem zasięg na 4-5 kresek, natomiast na piętrze gdzie stoi komputer zasięg mam na 2-3. Proszę o jakieś podpowiedzi.

A może jakieś szczegóły techniczne tej anteny?

Zwróć uwagę że router jest gdzieś za murami kilkadziesiąt metrów dalej. Fizyki nie oszukasz niestety.

Antenka to nanostation loco m2 pracująca w trybie AP podłączona kablem do funboxa, zamontowana na zewnątrz tak, aby widziała się z kartą wifi. Podpowiedzi? Chodzi mi o to co ewentualnie zmienić żeby zwiększyć zasięg

Sama karta bezprzewodowa jest z oryginalną anteną?

Tak, karta to tlwn722n z zewnętrzną anteną 4dBi.

Panowie siedzę kombinuję i nie mogę wykombinować. Otóż chciałem skonfigurować takie połączenie:
z funbox po kablu do anteny ubiquiti, następnie bezprzewodowo do rutera tp wr1043 i od rutera do karty sieciowej po kablu.
W funboxie ustawienia są takie:
DHCP
ip192.168.1.1
255.255.255.0
początkowy ip 192.168.1.10
koniec 150
Antena AP
w network dałem most
Static
192.168.1.20
255.255.255.0
geteway ip 192.168.1.1
Router 1043
most bezprzewodowy
Adres IP Mostu:192.168.1.150
Maska podsieci Mostu:255.255.255.0
Adres IP bramy LAN:192.168.1.1
Połączony przez:Most kliencki
SSID Mostu:ubnt
Karta w komputerze
ip192.168.1.15
255.255.255.0
bramka domyślna 192.168.0.1
Gdyie jest błąd bo nie mogę połączyć się z internetem.