FunBox,TPlink- FunBox,słabe wifi, dużo urządzeń i 3 routery do bridge

Witam,
BARDZO PROSZĘ O POMOC....
stan wiedzy średni, proszę o wytłumaczenie od początku do końca...
wziąłem Neostradę (vdsl, 20- 80 mb/s, na kablu jest 40mb/s, wi fi różnie od 30 do nawet 0,5 mb/s ;( ) na próbę ale średnio jestem zadowolony. W sobotę była instalacja- mam jeszcze trochę na testy.
FunBox ten czarny.
Problem tkwi w zasięgu wi fi. Dom ma trzy piętra.
Ogólnie pracuje w trybie ciągłym w domu: laptop x5wifi; x1 lan, drukarka wifi x3 i wiadomo uządzenia jak telefony, tablety, tv itd.
Do tej pory na każdym piętrze miałem router LTE z Play i do niego sparowane jedną drukarkę, reszta wiadomo od zasięgu sieci łączyła się gdzie lepiej. Teraz chciałbym aby wszystko szło z Neostrady.
FunBox jest na drugim piętrze, niby ogarnia wszystko (w skrajnych miejscach jest ta jedna kreska ale niestabilna) ale nie do końca.
Uzbierało mi się niepotrzebne 3 routery:

  • TpLink TL- MR3420
  • TpLink TD-W8961ND
  • Edmiax 3G-4200N
    Jak mogę je wykorzystać aby siec odżyła w każdym punkcie domu?
    Do funboxa jeden komputer podpięty kablem reszta ze względu na odległość musi być bezprzewodowo i dodatkowo z każdego urządzenia chciałbym drukować na wybranej przeze mnie w danej chwili drukarce...
    Próbowałem to spinać itd, zawsze wyskakiwało mi, że nie można pobrać IP, zasięg b. dobry, port inny niż fun boxa itd.
    Bardzo proszę o informację w jaki sposób mogę to wszystko skonfigurować tak aby działało.....
    Będę przeogromnie wdzięczny za pomoc.

Z tych routerów co podałes i mają działać bezprzewodowo to jedyną opcją którą ja widzę jest wgranie na MR 3420 softu alternatywnego Gargoyle i konfiguracja jako most przekażnik.

Dziękuję za odpowiedź.

  1. Moge prosić jak skonfigurować to kablem? (mogę puścić skrętkę przesz szyb wentylacyjny jak nie ma innego wyjścia).
  1. Przed chwilą doczytałem, iż wersja routera v2 odczytana z tyłu obudowy 3420 jest za wysoka. Czy jest to prawda?

Jeśli masz możliwosć położenia kabelka to się nawet nie zastanawiaj . Wszystkie te routery wtedy konfigurujesz sobie jako AP kabel wpinasz do portu Lan i wylaczasz serwer DHCP, oraz zmieniasz sobie adres IP lan poza zakres DHCP głównego routera . Napisz jaka masz pule DHCP na głównym routerze pomoże nam to ustawić inne routery w trybie AP.

Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym że jest za wysoka ?

"...opcja ta jest dostępna do wersji 1.6.1.3 w tym modelu, w wyższej wersji nie ma dostępnej opcji wzmacniacza".
edit:
początkowy adres IP
192.168.1.10
końcowy adres IP
192.168.1.150

W każdej wersji jest konfiguracja jako most przekażnik ty masz wersję V2 i do tej wersji pobiera się soft. Lecz jak pisałem wyżej kabelka nic nie zastąpi poco sobie utrudniać zycie jak można w prosty sposób ustawić i co ważne stabilność osiągnąć.

Dziekuję za odpowiedź.
Dane z routera fun box:
początkowy adres IP
192.168.1.10
końcowy adres IP
192.168.1.150

Wiec robisz tak pierwszy router może to być np TP link MR3420 . Logujesz się na niego zmieniasz mu adres IP lan w zakładce Network na IP 192.168.1.2 wyłącz na nim serwer DHCP. Zapisujesz ustawienia ( z tego IP lan 192.168.1.2 bedziesz sie na niego logował) Ustawiasz sobie siec wifi zakladka wirelees settings może być ta sama nazwa sieci co na głównym routerze jedynie co na innym kanale wifi . Analogiczne dla następnych routerów ustawiasz adres IP lan 192.168.1.3 i na każdym wyłączasz sewer DHCP .Oczywiscie po całej konfiguracji kabel wpinasz do portu Lan . W takiej konfiguracji masz wszystkie komputery w jednej sieci .

Dziękuję bardzo za pomoc. Jutro będę działał.

W razie problemów zapraszamy na forum .

Tutaj jeszcze proszę masz ładnie opisane tryb AP

Opcja wzmacniacza jest do wersji 1.6.1.3 chodzi o gargoyle od obsego dla mr-ów

OK. Trochę się zmieniło, znowu więcej sprzętu....
Zrobiłem tak:
Od FunBox a (wi fi nazwa XXXX, kanał 1) który jest na środkowym piętrze dałem na "strych" (czyli wyżej niż piętro to trzecie)bo tak tylko mogłem poprowadzić rj45 router TpLink TL- MR3420.
Zrobiłem kolejny numer IP to znaczy 192.168.1.2 wyłączyłem DHCP, nazwa wifx zrobiłem na XXXX02 hasło to samo co w FB, kanał 5).
Internet na srodkowym i na piętrze powyzej chodził idealnie, ładnie się przełączał ( 80 dbm XXXX i 65 XXXXX02 ) ale na dole internet był kiepski.
Zakupiłem- wziąłem na testy dziś ze sklepu TP Link AV200nano na 230V.
Podłączyłem od FunBoxa i w gniazdko(bez listwy itp.) . Drugie urządzenie AV200 na dół i dołączyłem router - TpLink TD-W8961ND (chodziło fanie dopóki wszedłem na góre z komputerem). ip standardowe bo tak napisano na pudełku czyli niestety takie jak w FunBoxie 192.168.1.1. nazwa sieci XXXX03 i hasło takie samo.
I zaczeło się psuć. Wyskakuje OGRANICZONE na każdej sieci, przemieszczanie pomiędzy sieciami (piętrami) powoduje 5 minut bez neta, aż zaskoczy....
Największy problem z przejsciem z Ograniczone na Połączone i sprawne działanie ma internet ten XXXX02 umiejscowiony na samej górze...
Co dziwne tak reagują laptopy i tablet. Ttelefony Samsungi S3 działają prawidłowo.
Jakie macie rady Panowie? na tym połączeniu AV200 dać kolejny numer IP, może ograniczeć sygnał na routerach, na dole dać kolejny kanał ?
Kolejna obserwacja: gdy odłącze z gniazdka AV200 reszta działa jak należy, gdy podlącze tak jakby zabiera internet z dwóch pozostałych źródeł.
Czego to moze być przyczyna, jak to prawidłowo skonfigurować?

EDIT: chyba rozwiązany problem
Ustawiłem IP:
FunBox Oryginalny 192.168.1.1; kanał 1,
Router TpLink TL- MR3420 (strych): IP 192.168.1.2 kanał 5, wyłączone DHCP,
Router TpLink TD-W8961ND połączony przez Tp link AV200nano : IP 192.168.1.3, kanał 10, wyłączone DHCP (w instrukcji napisano plug and play ale chyba nie w mojej konfiguracji).
W tej konfiguracji działa jak należy sieci przełączają się szybko i w każdej chwili działają bez oczekiwania. Błędów na tą chwilę nie ma (10 minut testów).
Proszę specjalistów o potwierdzenie, że tak naprawdę będzie działać długo oraz stabilnie i można uznać temat za wyczerpany.

powinno działać, póki sprzęt nie wyzionie ducha ze starości
ten zestaw kanałów zasadniczo jest OK pod warunkiem że masz kanał 20MHz
choć można zrobić prawdopodobnie lekką optymalizację (przypuszczalnie lepszy jest zestaw kanałów 1,6,11 - zwykle ten jest najlepszy lub np. 1,6,13 czy 1,7,13), ale to wymaga użycia inssidera
w tej chwili masz zachodzące na siebie kanały 1 i 5 (choć w minimalnym stopniu)

gdybyś planował 40MHz (nie wiem czy twój sprzęt to potrafi), to w zasadzie wyboru brak - tj. jest tylko jedna kombinacja na najniższym pietrze i najwyższym kanał 1+5 a na "środkowym" 9+13 (ewentualnie odwrotnie - wybór może zależeć od zakłóceń pochodzących z innych sieci)