Dobór routera/AP do zwiększenia zasięgu sieci i internetu po WiFi

Witam :slight_smile:
Posiadam net z Neo i router TP Link TD-W8951ND. Chciałbym rozszerzyć zasięg korzystania z internetu i dostępu do sieci po WiFi, gdyż router znajduje się na piętrze, a chciałbym móc podpiąć do internetu i sieci tuner satelitarny (nie ma możliwości pociągnięcia kabla) znajdujący się na parterze. Czy dobrym zakupem będzie kupno TP-Link TL-WA750RE - wzmacniacza sieci Wi-Fi (po kablu podpięty tuner) czy drugiego TP Link TD-W8951ND lub TP Link TL-MR3220 (gdyby z czasem zmienił się dostawca internetu) i ustawienie ich w tryb mostu WiFi, jako AP?
Pozdr.serd. 8)

Osobiście polecam WA860RE jako wzmacniacz lub transmitery PLC

Zależy też od tego jaki dostawca miał by być po zmianie? Na tę chwilę rozsądnym wyborem jest zastosowanie jednak PLC.

Zastanawiam się nad kupnem takich transmiterów - TPLink TL-PA2010 200M lub takiego routera - TP-LINK TL-WR743ND. Nie bez znaczenia jest dla mnie cena :wink: Router daje większe możliwości, bo już sam ma 4 porty LAN.

Duże znaczenie ma tez jakość sygnału. Możesz w/w router zakupić, wgrać Gargoyle i ustawić jako Clienta. Dalej już net bedziesz rozprowadzać przez porty LAN.

Czy muszę zmieniać oprogramowanie na Gargoyle? W opisie na stronie TP Link jest napisane, że ma funkcję AP, czyli na sofcie firmowym.

Nie musisz. Jednak gdyby pojawiły się problemy zawsze możesz wgrać.

Wielkie dzięki :slight_smile: Niestety nie mogę zastosować transmiterów - TPLink TL-PA2010 200M, ponieważ na parterze jest jedna faza, a na piętrze druga, więc nie ma możliwości. Pozostaje TP-LINK TL-WR743ND. Zasięg WiFi z TP Link TD-W8951ND jest chyba nie najgorszy. Sprawdzając na lapku prędkość n-ki (150 MB/s) spadła do do ok. 50/60, a poziom sygnału o ok. 1 kreskę mniej. Odległość po przekątnej to ok. 7/10 m. przez strop i ścianę. Może będzie OK? :wink:

Najlepiej sprawdź sobie na lapku z inSSIDer-em i będziesz wiedział.

W inSSIDer pokazuje mi dla mojej sieci, na górze gdzie jest router sygnał ok. "-50", natomiast na dole, w miejscu gdzie chciałbym postawić drugi router (ten jako AP po WiFi) sygnał jest ok. "-60 / -65". Wydaje mi się, że powinno być OK?

Sygnał niebezpiecznie zbliża się do granicy działania, powinno jeszcze działać.

Czy faktycznie ten sygnał może sprawiać problemy? Tak naprawdę to chodzi o dostęp w tym miejscu do sieci, niekoniecznie internetu. Po prostu chciałbym korzystać z funkcji multiroom w dekoderze TV SAT.

Myślę że dla usługi multiroom nie będzie problemu. Tam nie jest potrzebny wysoki transfer danych.

Jak pisałem wcześniej powinno działać tym bardziej dla multiroomu.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Chciałbym jeszcze tylko upewnić się, że dobrze myślę, że do zastosowania TP-Link TL-WR743ND jako AP Klient powinienem skorzystać z tego schematu


? :slight_smile:

Tak, oczywiście możesz.